pondělí 2. února 2015

ZKP: Sokol Postoupky B:Francova Lhota 5:3

K dnešnímu zápasu jsme nastoupili v následující sestavě: 1. Jan Palášek, 2. Petr Bačák, 3. Miroslav Rakušan, 4. Jan Netušil, 5. Tomáš Dvouletý, 6. Marek Machalík, 7. Vladimír Opluštil, 8. Petr Dvořák. Sice nám chyběli dvě opory na předních šachovnicích, ale naštěstí náš tým mohl doplnit Marek, posila z Portugalska. Hosté poprvé v sezoně nastoupili v základní sestavě. Přijeli sice opět pozdě, ale tentokrát jen o 15 minut. Ve vedlejší místnosti se už dávno hrálo, když jsme usedli k šachovnicím. Mimochodem vedle hrálo naše Céčko se Slavií Kroměříž D. Koho by napadlo,že takové legendy kroměřížského šachu jako Mirek Firych, Zdeněk Rada nebo Mirek Butula, budou hrát o dvě soutěže níž než naše Béčko tvořené našimi odchovanci. Když jsem zakládal bezmála před 25 lety oddíl v Postoupkách, tak podobná skutečnost byla nepředstavitelná. Samotný zápas pro nás začal příznivě. Ze zahájení jsem vyšel sice z horší pozicí, ale s pěšcem víc. V tu dobu už měl Petr Bačák (2.) figuru na víc. Komentoval to slovy:" Mám figuru, měl bych asi nabídnout remis" ve zjevné narážce na předchozí neúspěchy ve vyhraných pozicích. Ostatní partie byly ještě v zahájení. Po hodině a půl od začátku zápasu skončil jako první Honza Netušil (4.). Jeho soupeř obětoval dva pěšce za obnažení Honzova krále. Viděl jsem jen jak soupeř třikrát opakoval pozici. Remíza byla skvělá, protože jak ukázal jeden ze soupeřů a potvrdil Houdini (-8), tak byl Honza jasně zdechlý. Stačilo, aby soupeř obětoval ještě střelce a získal by dámu 0,5:0.5. Pak se hodinu celkem nic nedělo, než prohrál Tomáš (5.). Ten sehrál hodně nepovedenou partii asi zatím nejhorší za Postoupky. Ze zahájení vyšel bez problémů, ale pak nejprve nevýhodně vyměnil figury a pak přehlédl pěšce. Na závěr ještě oslabil poslední řadu a prohrávali jsme 0,5:1,5.Po dalších 10 minutách přišla další nepříjemná zpráva, když Petr (2.) opravdu jen remizoval. Soupeř z figurou méně obětoval ještě kvalitu, ale Petr něco špatně spočítal a reobětoval jezdce. Přišel tak o výhodu a před hrozbou věčného šachu přijal remízu 1:2. Za dalších pět minut naštěstí zvítězil Mirek (3). Soupeř mu v koncovce daroval figuru a hned se vzdal. Koncovka byla mírně lepší pro našeho hráče. Škoda jen, že Mira nevyužil útoku po Sh6 už v 17.tahu, kde by soupeř neměl rovnocennou obranu. Bylo tedy vyrovnáno 2:2. Můj soupeř mi umožnil kombinaci, po které jsem měl dvě figury za věž. Pak už se partie jen dohrávala. Hrálo se ještě další hodinu, skoro až do matu. Dostali jsme se do vedení 3:2. Honza Palášek (1.) svého soupeře mučil útokem. Ten se dlouho dobře bránil ovšem ztratil spoustu času. Chyba byla nevyhnutelná a tak ve vrcholné časové tísni a dva tahy před matem se soupeř vzdal 4:2. V tu chvíli to vypadalo už na naši výhru. Petr Dvořák (8.) stál celou partii vyrovnaně, ale otázkou bylo zda zvládne tradiční časovku, 10 minut na 20 tahů. Naštěstí vše stihl a po časovce se soupeři domluvili na zasloužené remíze. Tím jsme získali rozhodující bod 4,5:2,5. Okamžitě nabídl remis i Marek(6.), který hrál vyrovnanou koncovku. Soupeř ale odmítl a hrálo se ještě hodinu. Nakonec soupeř pozici otevřel a nabídl remízu v pozici, kdy na výhru mohl hrát už jen Marek. Ten po dlouhém přemýšlení remízu přijal a zpečetil naši výhru na konečný stav 5:3. Výhra byla naprosto zasloužená, přestože papírově jsme byli slabší na šesti šachovnicích a to v průměru přes 120 bodů. Tímto vítězstvím jsme se vzdálili pásmu sestupu.