pondělí 20. května 2013

Ohlédnutí za Open Kroměříž 2013

Partie z turnaje k přehrání
Výsledky turnaje na serveru chess-results
Fotogalerie Hany Miklové
Fotogalerie Michaela Věžníka

Od středy 8. do neděle 12. května se uskutečnil druhý ročník turnaje Open Kroměříž, hraného též jako Memoriál Pavla Slavíka. Základní formát jsme zachovali - švýcar na sedm kol se dvojkoly ve dnech pracovního klidu. Přesto se událo oproti loňsku několik změn. Největší z nich bylo přemístění turnaje kousek za městské hradby, do Bezměrova. Zde nám pension Bezměrovský dvůr nabídl bohaté zázemí, jehož základem byl velký konferenční sál s bufetem a restaurací v sousedství, hosté z daleka pak v pensionu bydleli. Druhou inovací (nebo spíše třešničkou na dortu) byl online přenos z prvních osmi šachovnic.

Ve středu 8.5. byl turnaj zahájen. Cestu si k nám našlo nakonec o jednoho účastníka více než loni - 72 hráčů ze dvou států. Největšími favority byli mezinárodní mistři novoborský IM Štěpán Žilka (2513) a kroměřížský IM Alois Lanč (2384), avšak vzhledem k nevyzpytatelnosti švýcarského systému mohlo na přední příčky pomýšlet výrazně více hráčů.

Po prvních třech kolech mělo pět hráčů sto procent bodů - oba mezinárodní mistři a s nimi třetí nasazený FM Mudrák (ŠK Slavoj Poruba, 2316), Martin Dvořák (Slavia Kroměříž, 2176) a Evžen Pospíšil (Klub šachistů Říčany 1925, 2140). Ve čtvrtém kole však už žádný z nich vítěznou šňůru neprodloužil a v čele se před víkendem seřadilo hned osm hráčů se ziskem 3.5 bodu. V pátém kole z nich dokázal zvítězit jediný - staroměstský Petr Kapusta (2156) dokázal přehrát IM Lanče a dostal se do samostatného vedení, zatímco stíhací skupina čtyřbodových chrtů měla plných deset zástupců. V šestém kole však čekal Petra Kapustu přetěžký úkol - ubránit vedení proti IM Žilkovi. Z dramatické královsko-indické partie však odešel poražen. Před posledním kolem bylo ve vedení pět pětibodových hráčů, přičemž na půl bodu pomocného hodnocení vedl FM Mudrák před IM Žilkou. V neděli však rychle remizoval s FM Vránou (ŠK Staré Město, 2260), zatímco IM Žilka dokázal porazit Jaroslava Sháněla (ŠK Staré Město, 2159). Mocným finišem tak vybojoval celkové prvenství. Druhým hráčem s drtivým finišem byl Martin Bačák (2133) z pořádajícího oddílu Sokol Postoupky. Také získal z posledních dvou kol 100%, na druhé místo za IM Žilku jej posunulo pomocné hodnocení. Finanční ceny na 3.-5. místě získali FM Josef Mudrák, Petr Kapusta a FM František Vrána, všichni se ziskem 5.5 bodů. 

Dále se radovali: Okresní přeborník a přeborník sokolské župy Hanácké Martin Bačák (Sokol Postoupky) 6. Nejlepší hráč s FIDE ELO do 2100 Martin Dungl (Sokol Postoupky) 5, Nejlepší hráč bez FIDE ELO Jakub Stančík (Zbrojovka Vsetín) 4, Nejlepší ženy: 1. Adéla Bierská (Zbrojovka Vsetín) 4,  2. Jarmila Vránová (ŠK Staré Město) 3, 3.Julie Šimčáková (Sokol Postoupky) 3. Senioři: 1. IM Alois Lanč (Slavia Kroměříž) 4.5 , 2. Miroslav Butula (Slavia Kroměříž) 4, 3. Jiří Halla (Caissa Úholičky) 4. Junioři do 18 let: 1. Jan Palášek (Sokol Postoupky) 4.5, 2. Jakub Stančík (Zbrojovka Vsetín) 4, 3. Lukáš Gabryš (Zbrojovka Vsetín) 4. Starší žáci: 1. Miroslav Rakušan (Sokol Postoupky) 4,  2. Jan Polišenský (Sokol Postoupky) 3, 3. Michal Scheichenost (Sokol Postoupky) 3, mezi dívkami 1. Adéla Bierská 4, 2. Julie Šimčáková 3. Žáci do 12 let: 1. David Opluštil (Sokol Postoupky) 3.5, 2. Tomáš Pecháček (Sokol Postoupky) 2.5, 3. Theo Fekar (Sokol Postoupky) 2, mezi dívkami 1. Petra Večerková (Sokol Postoupky) 2.5, 2. Lucie Vaňharová (Sokol Postoupky) 2, 3. Zdeňka Jordová (Sokol Postoupky) 1. Žáci do 9 let: Pavel Opluštil (Sokol Postoupky) 3, Dominik Večeřa (Sokol Postoupky) 3, Lukáš Vaňhara (Sokol Postoupky) 2. Mezi dívkami byla jediná zástupkyně, 1. Hanička Baštincová (Sokol Postoupky) 1. 

Uskutečnil se bohatý doprovodný program. Vedle individuálních výletů a návštěvy zámku a zahrad se ve čtvrtek večer hrál bleskový turnaj, který vyhrál IM Štěpán Žilka, ačkoliv měl jisté problémy, zvláště v zahájeních z kroměřížských kaváren se cítil trochu nesvůj. Jeho přemožitelé Roman Brázdil a Zdeňka Blümelová však poztráceli body jinde a obsadili další medailové pozice. V pátečním tenisovém turnaji na kurtech Bajda zvítězilo sluníčko, podle barvy kůže bylo o víkendu hned poznat, kdo jej hrál. Se stoprocentní bilancí vyhrál Evžen Pospíšil před Martinem Dunglem a Markem Machalíkem. Na sobotním grilování jsme si pochutnali všichni. 

Turnaj se, myslím, nad míru vydařil. Vedle 72 účastníků patří mé poděkování firmě TDZ Turn, která nám věnovala sponzorský příspěvek, pensionu Bezměrovský dvůr, jehož personál se o nás příkladně staral a členům oddílu, bez jejichž pomoci by turnaj nedopadl tak dobře - zejména Laďovi Opluštilovi, Marťovi Medkovi, Pavlu Večeřovi a dalším.

Příští rok ve stejnou dobu, budu se těšit!

Martin Dungl

Tři medailisté. Zleva 1. IM Štěpán Žilka, 2. Martin Bačák, 3. FM Josef Mudrák. 

Žádné komentáře:

Okomentovat