středa 11. května 2016

Postoupky A - Hodnocení sezóny 2015/2016

Se záměrným odstupem dozrál čas na hodnocení postoupeckého A týmu v uplynulé sezoně. Hlavní poselství na začátek:

Jak vidíte svou účast na zápasech družstev v příští sezoně? Sdělte to již teď svým kapitánům, svému předsedovi oddílu nebo prostě napište zde do komentářů. Upřímně a co nejpřesněji

Předejde se tím podobným krizím, jaké zaznamenaly naše týmy A a B. A nyní k hodnocení.

Před sezonou
V ročníku 2014/2015 mělo naše áčko nejlépe sestavenou soupisku v historii a mělo šachově na boj o medailovou pozici ve skupině E druhé ligy. Po několika výhrách bylo jasné, že jsme zachráněni - a najednou se ukázalo, že mnoho lidí upřednostní před šachami jiné aktivity. Toto se v následující sezoně, kdy jsme hráli "ostravskou" skupinu F, nezměnilo, navíc došlo k odchodu klíčových hostů. Proto se jevilo pravděpodobné, že naše áčko sestoupí. Rozšířili jsme však soupisku, abychom odehráli vše v plném počtu a hráči si dobře zahráli s atraktivními soupeři s tím, že naši mladí talenti tím získají cenné zkušenosti. Skutečnost byla jiná.

Průběh sezony
Nejpozději od 4. kola v Ostravě se ukázalo, že skládat sestavu je náročný úkol. Rozumím všem důvodům, proč jednotliví hráči nechtějí hrát, ovšem málo z těch, kteří příliš nenastupovali, mi to oznámilo před sezonou. Jedná-li se o nečekané důvody, rozumím tomu, proto je soupiska široká. Ne vždy se však o nečekané důvody šlo. Proto bylo vytváření sestavy na každý zápas velmi náročným úkolem. Ten se s určitými rezervami podařilo zvládnout a přežít sezónu do konce. Na šachovou kvalitu sestav jsem však musel naprosto rezignovat. Mé díky patří těm, kteří nastupovali, i když se jim to příliš nehodilo, a zvláště těm, kteří s takovým počtem zápasů od začátku sezony nepočítali.

Po čistě herní stránce jsme vesměs nezklamali - soupeři byli prostě kvalitnější a těžili z našich improvizovaných sestav. Vybojovali jsme dvě zápasové remízy, obě na podzim. Jedna z nich byla pro nesprávné složení sestavy soupeře později administrativně překlasifikána na drtivou výhru 6.5-1.5 - nejvyšší, jakou jsme kdy ve druhé lize zaznamenali. Aspoň jedno pozitivní "nej". Tým obsadil se čtyřmi body poslední místo ve skupině a sestupuje do krajského přeboru.

Jednotliví hráči
Hodnocení je provedeno dle oficiálních výsledků (na Slavii byly před administrativní změnou na šachovnicích výsledky jiné).

Martin Dvořák (rating před sezonou 2179, 2/4, průměr soupeřů 2225) - Marťa pro časové vytížení plánoval odehrát pouze větší polovinu zápasů. Během sezony jej skolily zdravotní problémy, proto hrál jen čtyřikrát. Tomu zcela rozumím a přeji návrat pevného zdraví. Výkony odpovídaly jeho vysoké šachové kvalitě. Jediná prohra navíc byla dána nedomáčknutím hodin ve vyhrané pozici.
Roman Brázdil (2147, 5/11, průměr 2257) - Romča jako jediný odehrál všechny zápasy a byl největším tahounem týmu. Za to mu patří obrovský dík. Většinou navíc hrál na první šachovnici. Výsledkově se mu taky dařilo a prokázal, že šachům rozumí na vyšší úrovni, než jaké odpovídá jeho rating.
Martin Bačák (2082, 3.5/10, 2195) - Marťa hrál zhruba svůj standard. Asi polovina jeho partií skončila korektní remízou. V těch zbývajících vesměs soupeře přehrával, výhodu však nedotáhl a buď remizoval, nebo prohrál. Tady vidím rezervy, snad je problém v koncentraci. Marťovi také patří velký dík za odehrání 10 zápasů a ve třech z nich i za kapitánství.
Martin Dungl (2064, 4/8, 2203) - Sezonu hodnotím jako úspěšnou. Ve všech partiích jsem měl silnější protivníky. Na prohru jsem stál jen v partii s IM Lančem, kterou jsem prohrál, na výhru ve dvou partiích, z nichž jsem jednu dotáhl k výhře. Zbytek byly korektní remízy, většinou však až v koncovce.
Jan Palášek (2050, 1/2, 2238) - Honza začal studovat a avizoval, že odehraje dvě partie, tak se i stalo.
Pavel Navrátilík (2078, 2.5/6, 2128) - Pavel po úspěšném podzimu přerušil svou šachovou kariéru. Jako kapitán jsem z toho neměl radost, nicméně jsem to plně respektoval - v předchozích sezonách byl Pavel jedním s nejspolehlivějších hráčů a podobné úvahy dopředu avizoval. Na jaře přesto nastoupil, když jsme byli v nouzi. Přeji Pavlovi, aby jej odpočinek od šachů naplňoval a pokud  kariéru obnoví, přeji mu opět nadšení a energii.
Petr Večeřa (2015, 3.5/5, 2089) - Očekával jsem, že Večis odehraje více partií, rozumím však tomu, že nová práce má před koníčkem přednost. Za šachovnicí se mu dařilo, nepoznal hořkost porážky.
Libor Daněk (2084, 2.5/8, 2124) - Libor nastoupil k většině zápasů, ačkoliv před sezonou jsme byli domluveni na menším počtu. Toho si vážím o to víc, že se mu za šachovnicí nedařilo.
Marek Machalík (1876, 5/7, 2073) - Mara byl dalším tahounem týmu. Výkon 2231 je při jeho ratingu naprosto obdivuhodný. Mara soupeře aktivně nepřehrává, ale šachům rozumí, nikoho se nebojí, hraje korektně a nemilosrdně trestá chyby. Tento styl je jako dělaný na boj s papírově silnějšími, kteří často přepnou strunu.
Jan Netušil (1896, 1/7, 2082) - Honza v loňské sezoně nepoznal hořkost porážky, letos se karta otočila a Honzovi se vůbec nedařilo. Navíc to bylo dáno vesměs špatnou hrou, kdy se nechal strategicky přehrát a pak marně hledal, jak se z kleští dostat. Na základě této sezony bych řekl, že je třeba hodně potrénovat, ale jelikož vím, co Honza za šachovnicí umí, myslím, že je to z velké míry dáno psychikou. Až najde zase nadšení do šachů a zdravé šachové sebevědomí, vrátí se jeho výkony k cifře 2000, kam dle mého názoru patří. Honzovi nicméně velmi děkuji, že nastupoval, i když se mu nedařilo, a to ačkoliv jsem s ním před sezonou na podobný počet západů počítal. V tom mají s Liborem a Tomem můj obdiv.
Tomáš Dvouletý (1831, 1/6, 2060) - Tomova první sezóna v áčku zdánlivě úspěšná nebyla, měl však těžké soupeře a hrál v podstatě na svůj rating. Některé jeho partie jsme pak rozebrali. Doufám tedy, že si z nich hodně vzal a pomohou mu k dalšímu šachovému růstu.
Julie Šimčáková (1472, 0/2, 2075) - Julča ve dvou případech obětavě nahradila výpadky v sestavě. V první partii měla na dosah ruky remízu, což je úspěch proti hráči silnějšímu o několik úrovní. Julči i Tomovi děkuji za bezproblémový přístup.

Miroslav Rakušan, Vladimír OpluštilPetr DvořákAneta TomečkováDavid Opluštil zaznamenali v součtu 1 bod ze 6 partií a jedno nedostavení se k partii z důvodu zaspání. Kromě Anety, se kterou jsme byli domluveni, že možná neodehraje nic, jsem čekal víc a byl jsem z výsledku zklamán. Nejde tolik o mě, ale hlavně o ty, kteří nastoupili místo nich, i když se jim to třeba nehodilo. A právem cítili rozčarování. Rozumím každému důvodu, šachy mají být zábava. Ale každý z vás nechť si své motivace přebere sám v sobě a bude-li někde napsán v příští sezoně, nechť před ní probere s kapitánem svou účast. Předejde se tím různým nedorozuměním a přemlouváním, nepříjemným pro všechny zúčastněné. Nicméně děkuji, že jste každý nastoupili aspoň jednou. 

Závěrem
Již před sezonou jsem byl rozhodnut, že bude moje poslední, ve které jsem kapitánem. Také moje priority se změnily a jezdit každé dva týdny z Prahy na Moravu mi dává menší smysl než v minulosti. Během pěti let jsme nejprve obsadili v Krajském přeboru 1. místo, poté ve 2. lize postupně 6., 9., 6. a 12. místo. Svému nástupci přeji hodně štěstí.

Martin Dungl

Žádné komentáře:

Okomentovat