středa 27. července 2016

Šachový festival mládeže – turnaj A

Hlavním turnajem celého festivalu je FIDE OPEN do 13 let, hraný pod označením A-turnaj. I díky finanční podpoře Města Kroměříže se na startovní listině objevilo rekordních 71 hráčů z ČR, Belgie, Islandu, Slovenska a Běloruska. Že se festival stává velmi prestižním, naznačovala účast celé řady mistrů Slovenska či ČR. Budoucí reprezentanti svých zemí si to rozdali v 9kolovém turnaji, hraným švýcarským systémem, tempem 60 minut na partii + 30 s za tah. Celkem se v turnaji hrálo v osmi hlavních kategoriích.

Prvním nasazeným byl Šimon Šalgovič (Doprastav Bratislava), druhým byl Tadeáš Hanzl (Brusel) a třetím obhájce prvenství Vilém Faja (Loko Brno). Ovšem turnaj byl velmi vyrovnaný a plný překvapení. První polovinu ovládla Ema Růžičková (Agentura 64 Grygov), která jediná měla plný počet pěti bodů. Pak však přišla jasná porážka od domácího favorita Pavla Opluštila a následoval sešup výsledkovou listinou. Naopak Pavel se usadil na čele turnaje a až do konce zůstal na první šachovnici. Remízou s Fajou v sedmém kole však přišel o svůj náskok nad ostatními pronásledovateli. A tak do posledního kola nastupovali čtyři hráči s 6,5 body, kteří si to rozdali o celkové prvenství. Pavel Opluštil porazil na první šachovnici Marka Janíka (Liptovský Mikuláš) a zdálo se být o vítězi rozhodnuto. Tvrdý boj však pokračoval na druhé šachovnici mezi Vlastimilem Babulou (ŠK Staré Město) a Kryštofem Trávníčkem (ŠO Kunovice). Partie nakonec skončila vítězstvím hráče Kunovic. Kryštof se tak velmi nenápadně probojoval až na samý vrchol výsledkové listiny. Vybojoval stejně jak Pavel Opluštil 7,5, ale na pomocné body zvítězil. A tak získal pohár nejen za vítězství v kategorii do 13 let, ale také se stal krajským přeborníkem. Za celkové vítězství si pak odnesl obrovský dárkový koš, který do turnaje věnoval starosta obce Bezměrov pan Josef Večerka.
Na Pavla Opluštila tak zbyly tři stříbrné medaile a jedna zlatá za vítězství Přeboru České obce Sokolské. Na bronzovém stupínku pak skončil skvělým finišem Šimon Šalgovič ( Bratislava, 6,5 bodu).
Skvělý turnaj odehrál další domácí zástupce Dominik Večeřa. Ten nasbíral celkem 6,5 bodu což stačilo na výborné čtvrté místo. Zároveň si Dominik odnesl stříbro v kategorii do 11 let, zlato v krajském přeboru a stříbro v přeboru ČOS. Třetí místo mezi chlapci do 13 let si odnesl belgický reprezentant Tadeáš Hanzl (Brusel, 6,5 bodu). Bronz v kategorii chlapců do 11 let pak vybojoval celkově pátý Vlastimil Babula. Tento velmi nadějný pokračovatel slavného jména si zároveň odnesl stříbrnou medaili z krajského přeboru do 11 let. Zlato v kategorii do 9 let si s velkým náskokem vybojoval Marek Tobias Janík (také 6,5 bodu). Stříbro získal Tadeáš Hladký ( Loko Brno) a bronz Tomáš Mohapl (A 64 Grygov, oba 6 bodů). V nejmladší kategorii do 7 let zvítězil Zdeněk Tauš (MŠŠ Interchess, 4,5 bodu) před Jáchymem Hrbkem (Unichess Praha) a Matějem Babulou (ŠK Staré Město, oba 4 body).

Mezi děvčaty do 13 let zvítězila Nikola Gregůrková (A 64 Grygov), před Katarínou Janíkovou (Liptovský Mikuláš, obě 5,5 bodu) a výborně hrající domácí Karlou Pospíšilovou (Sokol Postoupky, 5 bodů).
V kategorii dívek do 11 let nakonec uspěla Jana Šošovičková (Nová Dubnica) těsně před Alicí Habinovou (ŠK Kuřim, obě 6 bodů). Nakonec až na třetí příčce skončila Ema Růžičková (A 64 Grygov, 5,5 bodu). V kategorii dívek do 9 let si zlatou medaili vybojovala Lucia Kapičáková (Fiľákovo, 5,5 bodu). Stříbro získala Marie Vavřínková (5 bodů) a bronz Laura Coufalová (Obě LOKO Brno, 3,5 bodu).
V nejmladší kategorii dívek do 7 let byla suverénní Martina Šošovičková (Nová Dubnica,5 bodů). Druhou příčku získala Karin Novomeská (SK Štefanov, 3,5 bodu) a bronzová skončila Andrea Budínská (BŠŠ Frýdek-Místek, 3 body).

V přeboru České obce Sokolské do 13 let bylo pořadí Pavel Opluštil, Dominik Večeřa a Lukáš Vaňhara. V kategorii do 9 let pak zlato vybojoval Tomáš Daniel Kubín před Martinem Böserlem a Danielem Böserlem. Mezi dívkami byla nejlepší Karla Pospíšilová před Amélií Žáčkovou (všichni Sokol Postoupky).

Letošního festivalu se ve všech čtyřech turnajích představil rekordní počet 177 účastníků z pěti zemí. Kromě kvantity přinesl také kvalitu. Favorité se těžko prosazovali a všechny turnaje byly napínavé až do konce. Celkově se festival vydařil jak po sportovní stránce tak po stránce pořadatelské. Na cenné kovy dosáhla i řada domácích hráčů, takže i zde vládne spokojenost s dosaženými výsledky.

Žádné komentáře:

Okomentovat