čtvrtek 27. října 2016

Přebor Moravy v Koutech 1. část

V úterý 25. října jsme dorazili do Koutů nad Desnou, aby se naše výprava zúčastnila Přeboru Moravy a Slezska mládeže. Kromě čtyř chlapců, kteří bojují kromě medailí i postupy na březnové M ČR, se turnaje zúčastnily i dvě dívky Sokola Postoupky. Turnaj je rozdělen do čtyř hlavních kategorií podle věku 10, 12, 14 a 16 let a doprovodný OPEN turnaj. Hraje se tempem 90 minut na partii s přidáváním 30 s za provedený tah. Tradičně se losuje švýcarským způsobem na 9 kol.

V prvním kole se nedařilo pouze Lucii Vaňharové, která nestačila na Jiřího Klubala (1723, Humpolec). V téže kategorii do 16 let nenašel David Opluštil soupeře v Petru Ondrovi (1213, Grygov) a brzy si připsal jasné vítězství. V kategorii do 14 let jej napodobil bratr Pavel, který hrál sice delší partii, ale poměrně jednoznačnou s Klárou Kunčickou (1000, Duras Brno). V kategorii do 12 let roli favorita splnil také Dominik Večeřa, který se zapotil asi nejvíc z našich borců, když nakonec přehrál Michala Kubiczeka (1045, VOKD Poruba). V nejmladší kategorii Tomáš Kubín spolehlivě zvítězil nad Davidem Pirkem (1000, Česká Ves). Julie Šimčáková v OPEN turnaji první kolo vynechala a nastoupila až od druhého kola.

Ve středu, druhý hrací den už na naše hráče čekali nepoměrně těžší soupeři. Davida čekal známý Ondřej Vraj (1819, Hošťálková) a po odevzdaném výkonu prohrál. Stejně si vedl Pavel o kategorii níže, když nestačil na Lukáše Macháčka (1624, Staré Město). Dominik ve dvanáctkách suverénně přehrál Matěje Konderlu (1121, Český Těšín), Výborně si vedl také Tomáš Kubín v desítkách, když porazil jednoho z favoritů Matyáše Kaňáka (1277, Beskydská šachová škola). Lucie sehrála partii s Markem Štefaníkem (1623, TJ Ostrava) z velkým respektem a po hrubé chybě snadno prohrála. Julie Šimčáková v OPENu měla za soupeře snadné sousto v podobě Gabriely Bartoszuk (1250, Polsko).

Odpoledne nás čekalo kolo třetí. V něm se David Opluštil utkal s Janem Čiplem (1306, Světlá nad Sázavou). Po bezkrevném výkonu skončila partie v koncovce remízou. Lucie Vaňharová měla přijatelného soupeře ve Vítu Maitnerovi (1166, Litovel) a dokázala poprvé bodovat. Pavel Opluštil změřil síly s Jiřím Targoszem (1353, Orlová) a pouze remizoval, když nedotáhl do vítězného konce vyhranou koncovku. Dominik Večeřa se po dvou výhrách probojoval na pátou desku, kde ho čekal Jan Kolář (1582, Mohelnice), který byl nad jeho síly. I Tomáš Kubín se dostal na přední šachovnice kde mu byl soupeřem Tomáš Mohapl (1275, Grygov). Partie skončila remízou za kterou mohl být rád spíše Tomášův soupeř. Julie Šimčáková měla těžkého soupeře a Luboš Kuchynka (1947, Hustopeče) po tuhém boji prokázal své kvality a zvítězil.

Ve čtvrtek se David utkal s Albertem Zelnitiusem (1506, Staré Město) a místo jasné výhry jen remizoval. Lucka narazila na Pavla Kohuta (1389, Město Albrechtice) a boji mu podlehla. Pavel měl za soupeře Jana Matyáše Dvořáčka (1434, Loko Brno) a oplatil mu porážku s loňského roku po pěkném útoku. Dominik měl za soupeřku Taťánu Nesporou (1215, Zábřeh) a po zisku figury dovedl partii k vítěznému konci. Tomáš se utkal s Václavem Šetinou (1087, Kuřim) a utrpěl první porážku v turnaji. Julie Šimčáková měla opět soupeřku z Polska Joannu Szymanskou (1314, ULSKA Sarnaki) a opět zvítězila.

V odpoledním kole se David Opluštil střetl s Martinem Prokopem (1345. Kuřim), s kterým se dostal do vyhrané pozice, ale partie skončila jen remízou. Lucka se utkala s Petrem Ondrou (1213, Grygov) a připsala půl bodu po bojovném výkonu. Pavel měl slabého soupeře v podobě Mikhaila Ivanova (1269, Duras Brno), kterého bezpečně rozdrtil. Dominik se opět dostal na nejvyšší šachovnice kde se střetl s Thai Dai Vinh Nguyenem (1806, Interchess) a po ztrátě figury soupeři nedokázal vzdorovat. Tomáš Kubín se utkal s dalším vysoce nasazeným hráčem Zdeňkem Taušem (1274, Interchess). Partii rozehrál dobře,ale o mírnou výhodu přišel. V koncovce mohl i vyhrát, ale nakonec skončila partie smírem. Julie se v OPENu opět setkala se silným protivníkem Jáchymem Barešem (1906, Grygov) a opět prohrála. Po více jak polovině turnaje se o dobrá umístění zřejmě poperou Dominik, Pavel i Tomáš.

Žádné komentáře:

Okomentovat