pondělí 17. prosince 2018

Talent CUP 2018

Týden před vánočními svátky již řadu let patří silně obsazenému mezinárodnímu turnaji výstižně nazvanému Talent Cup. Ten pořádá Beskydská šachová škola v horském hotelu Petr Bezruč pod Lysou horou. Letos se sešla rekordní konkurence 200 hráčů z ČR, Německa, Španělska, Slovenska či Polska. Mezi nimi pak byla početná výprava Sokola Postoupky. Ta čítala celkem 10 hráčů. Turnaj byl rozdělen podle věku do tří kategorií.

V nejstarší kategorii do 15 let startovala hned pětice našich hráčů. Hrálo se tempem 60 minut + 30 s za tah švýcarským systémem na 7 kol. Všech pět našich hráčů se po celý turnaj pohybovalo v horní polovině startovního pole a mezi 78 hráči se neztratili.
Nejlepšího výsledku dosáhli Adam Vylíčil a Matyáš Dvořáček, kteří získali shodně 5 bodů. To jim stačilo na vynikající 11. a 12. příčku. Další tři naši hráči Dominik Večeřa, Tomáš Daniel Kubín a Filip Vrzal měli shodně 3,5 bodu a skončili v první polovině. Dominik Večeřa pak obdržel cenu za nejlepší partii.

V kategorii do 11 let jsme měli čtyřnásobné zastoupení. Hrálo se tempem 45 minut + 30 s za tah, švýcarským tempem na 9 kol. Všichni čtyři hráči jeli sbírat cenné zkušenosti. A po nepříliš vydařeném startu bylo na všech vidět zlepšení ve druhé části turnaje. Nejlépe si vedl Thomas James McEvoy, který získal 4,5 bodu. Matyáš Řezáč skončil s bilancí 3,5 bodu, Daniel Böserle 3 body a Martin Böserle 2,5 bodu.

V kategorii do 9 let nás reprezentovala Julie Řezáčová, pro kterou to byl první tak náročný turnaj. Přesto se ji povedlo získat 3 body.

Podrobněji k jednotlivým hráčům:
Adam Vylíčil, celkově 12. místo (32 nasazený, F 1466) vybojoval 5 bodů ze 7 partií, 5 výher, 2 prohry žádná remíza. Na Fide ratingu získal +54 bodů. Už z těchto čísel vyplývá jak skvělý turnaj Adam sehrál. Hrál nekompromisní šachy a potvrdil výbornou formu. Nebál ani silnějších soupeřů. Prohrál jen z prvním nasazeným domácím Frankem a s polským reprezentantem Warcholem. Pro Adama to byla skvělá příprava na Mistrovství ČR.
Matyáš Dvořáček, 13. místo (54 nasazený, F 1193) vybojoval 5/7, 4 výhry, 2 remízy, 1 porážka. Rating + 122 bodů Jednoznačně jeho životní turnaj. Matyáš jasně potvrdil svůj talent a až získá potřebné sebevědomí, tak přijdou ještě lepší výsledky. Turnaj začal opatrnou remízou s nejslabším hráčem, kterého na turnaji potkal. Pak porazil 4 daleko silnější hráče a prohrál jen s Kovářem. V zápase s domácím Pasekou dal zbytečně remízu ve vyhrané pozici. Naopak štěstí měl se Slovenkou Ševčíkovou, která mu darovala zadarmo věž.
Dominik Večeřa, 38. místo (34. nasazený, F 1411) 3,5/7 3 výhry, 1 remíza, 3 prohry. Rating +23 bodů. Dominik sehrál několik výborných partií včetně s prvním nasazeným Frankem. O lepší výsledek se v turnaji připravil zbytečnou porážkou v posledním kole. Nejprve stál na výhru, aby v remízové koncovce hrubkou nakonec prohrál.
Tomáš Daniel Kubín, 42.místo (38. nasazený, F 1394) 3,5/7 2 výhry, 3 remízy, 2 prohry. Rating -16 bodů Tomáš ještě patří do kategorie do 11 let, ale rozhodl se hrát nejsilnější turnaj. Výsledkově to byl takový nevýrazný výkon. Příliš mnoho remíz a to i s papírově slabšími hráči znamenalo mírnou ztrátu v ratingu. Se silnějšími hráči neuspěl. Ale Tomáš těžké zápasy potřebuje v rámci přípravy na Mistrovství ČR.
Filip Vrzal, 40. místo (56. nasazený, F 1189) 3,5/7  3 výhry, 1 remíza, 3 prohry , Rating + 23 bodů Filip si uhrál svoje, když slabší hráče porazil a se silnějšími prohrál. Jedinou remízu uhrál s Polkou Obrochtou, když neviděl, že může dát 4tahový mat. I tak to byl pro něj velmi dobrý turnaj.
Thomas James McEvoy, 36.místo (48. nasazený N 1087) 4,5/9 4 výhry, 1 remíza, 4 prohry. Výkon 1145 ELO Tomy má bezesporu talent, který zatím plně nevyužívá. Brzdí ho nesoustředěnost a také přehnaný respekt z papírově silnějších hráčů. Proto mu také nevyšel začátek turnaje. Druhá polovina pak byla výrazně lepší. Škoda poslední partie, když nepochopitelně dal partii za remis s věží víc. Při správném tréninku může dosáhnout velkého zlepšení.
Matyáš Řezáč, 48. místo (49. nasazený N 1080) 3,5/9 3 výhry, 1 remíza, 5 porážek. Výkon 1024 Matyáš hrál jeden z prvních těžkých turnajů a prokázal velmi kolísavou výkonnost. V prvním kole se mu se štěstím povedlo vyhrát, ale další tři kola po bezkrevném výkonu prohrál. Pak došlo ke zlepšení a hlavně k odstranění příliš rychlé hry. Celkově byla jeho účast dost podstatná pro další jeho šachovou budoucnost.Získané zkušenosti by mohl dále zúročit.
Daniel Böserle, 55.místo (44. nasazený N 1094) 3/9 3 výhry, 6 proher. Výkon 984 Dan porazil slabší soupeře, ale pokud narazil na trošku lepšího hráče, tak ho soupeř většinou přehrál už v zahájení. Pozitivem je, že si Dan uvědomil, že bez tréninku se zlepšení nedočká. Tento turnaj, ho tak může nastartovat k lepším výsledkům.
Martin Böserle, 61. místo (53. nasazený N 1020) 2,5/9 2 výhry, 1 remíza, 6 porážek , Výkon 845 Martin si svým svérázným přístupem k partiím připravil o lepší výsledek sám. Stejně jako bratr si uvědomil potřebu domácí přípravy a je tu naděje na zlepšení. Když se soustředí, dokáže za šachovnicí vymyslet pěkná řešení.
Julie Řezáčová, 52. místo (31. nasazená N 1024) 3/9 2 výhry, 2 remízy. 5 porážek. Výkon 920 Na Julii bylo vidět nezkušenost s hraním praktických partií. Naše nejmladší účastnice hrála bohužel příliš naivní šachy, které na svou konkurenci většinou nestačily. V průběhu turnaje došlo k mírnému zlepšení, ale chce to radikálnější změnu v tréninku. Pro Julii určitě velmi poučný turnaj.

Žádné komentáře:

Okomentovat