čtvrtek 30. října 2014

Mistrovství Moravy a Slezska mládeže 2014

Jak se již stalo tradicí (kterou by vůbec nebylo od škody porušit, více později v článku), každý rok se jede 2x do Koutů nad Desnou. Jednou v rámci MČR mládeže, konaném v březnu, podruhé pak na Mistrovství Moravy a Slezska, odkud mají děti právě možnost se na republiku probojovat. Mary Wollstonecraftová se jistě otáčela v hrobě jako kuře na grilu, neboť o postup museli bojovat jen hoši, dívky mají MČR jako open (pokus o vtip s použitím wikipedie, Mary Wollstonecraftová byla údajně zakladatelka feminismu).
Celkem tedy jeli změřit své šachové síly Mira Rakušan (H16), Lucie Vaňharová (H14), David Opluštil (H14), Kája Pospíšilová (H12), Zdeňka Jordová (H12), Pavel Opluštil (H12), Hanička Baštincová (H10), Dominik Večeřa (H10) a Jan Netušil (F.OPEN).

Začal bych organizační stránkou. Do Koutů jezdím na šachy už několik let (asi 4?) a nikdy sem nebyl spokojen s místní restaurací. Stravu jsem tak měl objednanou pouze při první návštěvě, poté jsem vždy volil individuální řešení. Co mě nejvíce trápí, je fakt, že řešit stravu jinak nemohu dětem a dorostu doporučit, protože téměř není jak. Kvalitou některých jídel se zabývat nebudu, stačí si přečíst mé články z předchozích let, jen sem připíšu poznatek z letoška. Pivo oproti loňsku, pokud se nepletu, zdražilo (35 Kč za Radegast,který se mi zdál vodnatý - ředěný (pouze můj názor, nemám jak dokázat)) mi přijde trošku hodně. Samotné ceny obědů v restauraci a jejich kvalita je standardní, to si ale nemyslím o poměru ceny a kvality předobjednávek. Připravovaná kniha perličky personálu v Koutech (joke alert) se však rozrostla o další řádek. Když si dítě přijde k pultu se sladkostmi, kde jsou různé dortíky s cenovkou, je tam větrník s cenou 22 Kč, dítě si ho objedná a číšník vybalí cenu vyšší (sice o 4 Kč, ale pro zvážnění situace pojďme používat 18%) a když mu dítě ukáže na cenovku tak prostě vezme propisku a cenu přepíše, považuju za vrchol arogance a neúcty k zákazníkovi. Zbytek tedy až po vydání knihy a přejdu k hodnocení výkonů.

Na starost jsem měl dívčí část naší výpravy a Dominika. Výkony ostatních po sléze doplní Marťa. Hanička začala turnaj tragicky, po 4 kolech měla pouze bod, výkony byly špatné, rychlé partie produkovaly víc chyb než Asie textilu. Celkově bych charakterizoval začátek turnaje jako neúspěšný pro většinu našich hráčů. Naštěstí pak Hanička zabojovala a 4mi body v řadě bojovala v posledním kole o medaile v dívkách. Vítězstvím v posledním kole by si zajistila prvenství a dokonce i postupové místo mezi hochy! Ale opět špatný výkon a brzká ztráta figury znamenala celkové 16. místo (mezi dívkami D10 bronz díky lepšímu pomocnému hodnocení).
Kája předváděla partie jako na houpačce. Bohužel se nestřídaly dobré a špatné tahy, ale jen špatné, kdy si jich soupeř všiml a kdy ne. Kája má ještě hodně co trénovat, pobavila mě však partie, kdy počítač ukazoval takovou výhodu, že kdybych ji vyskládal v pěšcích na šachovnici v základním postavení, nevlezli by se. Jednalo se o partii z 2. kola, kdy si bohužel v totálně vyhrané pozici Kája vzala otrávenou věž a pár tahů na to prohrála. Zlepšit taktiku, více trénovat a věřím, že příště se bude moci zapojit v boji o medaile. Celkem uhrála 2,5 bodů, stejně jako Zdenka, která hrála stejnou kategorii. Ta mě bohužel trochu zklamala a čekal jsem od ní víc. Občas byly momenty, kdy to vypadalo že ji šachy baví, které však často střídal ať už hraný či nehraný nezájem. Obzvlášť po dobrém výkonu z MČR rapidu v Ostravě jsem čekal větší natěšení do hry a bojovnost...
Lucka měla medaili ve své kategorii jistou, protože byly pouze 3 dívky mezi hochy do 14 let. Přesto však mohla bojovat o to, jaký kov si odveze. Hrála však ze všech našich dětí nejrychleji, průměrně partie končili za cca 40 minut - vícekrát v Lucčin neprospěch. Bez tréninku a zklidnění hry to prostě nejde a to Lucka na turnaji určitě zjistila. Celkové 3 body stačily pouze na 43. místo.
Dominik měl výkony podobné jak Hanička. Začal první dvě kola výhrami, ale výkony byly hrozné. Spousta chyb a přehlédnutí, se štěstím vyhrané partie. Následovala studená sprcha a tři prohry v řadě které vypadaly, že vzaly šance na postup. Ziskem 4 bodů z posledních 4 kol si však Dominik zajistil postup z 8. místa.
Zde si dovolím vložit takový osobní názor. Já osobně jsem začal hrát šachy pozdě (tuším že 7. třída ZŠ) a tak jsem se zapojil do bojů o postup na MČR jen dvakrát. Postoupit tam byl v té době můj sen, protože jsem zdaleka nepatřil mezi top dorostence v ČR. Bohužel se to nepovedlo a docela mě to mrzí. Proto tak nějak vnitřně očekávám, že děti které jedou na MMS, zde nejedou na výlet, ale jedou primárně se porvat o ten postup, což by měl být hlavní cíl turnaje jak jeho, tak jeho doprovodu. Pokud dítě jede na MMS s rodičem, který dělá doprovod, je potřeba si uvědomit že to velmi ovlivňuje jeho výkon, věřím že někdy pozitivně, pokud však rodič šachy nehraje, tak spíše negativně. Absolutně pak nerozumím situaci (osobně odkoukané od jednoho z rodičů z cizího oddílu), kdy přijde dítě z rozboru s pláčem, že udělalo chyby a prohrálo (brečí kvůli výsledku, ne kvůli rozboru) a rodiče je utišují s tím ať nikoho neposlouchá, nepláče a hraje si to podle sebe... Toto je extrémní situace, která snad u nás není, ale jen chci příkladem podpořit že jako trenér a jako rodič máte pohled na většinu situací jiný, a může to výkon dítěte ovlivnit. Abych zakončil článek nějak pozitivně, myslím že po rozborech jsme si s dětmi akci docela užili, i přes chladné počasí jsme většinu volného času po přípravě trávili na hřišti a myslím že děti turnaj bavil.

Večis

3 komentáře:

 1. Supr článek Peťo, dlouho jsem se u žádnýho tak nezasmál :D Sledoval jsem na netu výsledky, Dominik si postup určitě zasloužil, aspoň za tu bojovnost v posledních kolech (partie jsem pochopitelně neviděl). Jinak tohle mě dřív taky překvapovalo...my jsme nikdy mezi favority nepatřili, ale postup pro nás byl obrovskou motivací a po každé výhře jsme počítali, jak to vypadá s našema šancema...Myslím, že tak by to mělo být u každého. Šachama se děcka můžou bavit na OŽL, na MMS se jede udělat výsledek. Takže Dominikův postup je super, velká škoda ostatních.
  Mara M.

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem měl na starosti rozbory starších a zkušenějších hráčů. Mezi ně patří Pavel Opluštil (H12) David Opluštil (H14) Miroslav Rakušan (H16) a Honza Netušil (Open).
  Pavel získal 4,5 a moc mě nepotěšil. Hrál velmi nesoustředěné rychlošachy. Tahle se šachy hrát nedají.
  David získal 5 bodů, ale bez jakékoliv motice dosáhnout víc. Působí to na mě tak, že je vlastně jedno jestli budu mít 3body nebo 8bodů.
  Mira předvedl svůj nejméně povedený turnaj. V jedné patrii z 9 stál od začátku blbě. Jinak partie nedotahoval či přetahoval. Můj názor je spíše, že to byl turnaj blbec. Hold nedá se nic dělat.
  Honza si zahrál své. Doporučil bych nedávat vůbec žádné remízy.

  Na závěr jsem přemýšlel jestli příští rok pojedu a pokud ANO, tak bych chtěl změnit celý systém přípravy. Nejspíše asi takto: Každý hráč si napíše s kým hraje a trenér napíše časy, kdy a kdo má rozbor a přípravu. Ostatní u rozboru nebudou a pokud budou tak jedině tiše pozorující.
  Rozbor partie bude brán jako součást partie, možná i jako hlavní část celé partie. Ohledně přípravy očekávám větší snahu svěřence se něco dozvědět. Např Pavel Opl. když byl sám se mnou na pokoji, tak SÁM postavil šachy a zeptal se mě, co má na toto hrát. Myslím, že i nám trenérům se bude lépe pracovat.

  Nakonec bych chtěl Dominikovi pogratulovat k postupu :). Nechci končit negativně, ale možná kdyby snaha skončit lépe přesahovala rodinné výlety, tak by se ocitl na bedně.
  Říkám to potom, že poslední tři partie předvedl absolutně nesrovnatelné výkony s prvními koly.

  A na úplný závěr bych chtěl pochválit druhého trénera Petra Večeřu za velmi kvalitní přípravu Dominka na poslední partii.

  Martin Dvořák

  OdpovědětVymazat
 3. Já také děkuji trenérům za čas, který věnují děckám, je to někdy fakt o nervy. Dominikův postup je určitě úspěch, ale osobně si pokládám za ještě větší úspěch to, že jsem ho na tuto akci letos vůbec dostala a že měl vůbec "nějakou" snahu - právě rodinný výlet byl formou, kterou se mi ho podařilo převědčit aby jel. Protože kdo nezažil, nepochopí....
  Hanka Več.

  OdpovědětVymazat