úterý 14. února 2017

4. ročník víkendového Baštincova memoriálu

Od 10. do 11. února proběhl v kulturním domě v Bezměrově víkendový OPEN turnaj Memoriál Tomáše Baštince. Letos byl turnaj poprvé rozdělen do tří samostatných výkonnostních skupin. V A-turnaji startovalo 32 hráčů a hrálo se švýcarským způsobem na 5 kol, tempem 60 minut + 30 s za tah. V B-turnaji se prezentovalo celkem 31 hráčů a hrálo švýcarským způsobem na 6 kol, tempem 45 minut + 30 s za tah. A v C-turnaji se hrálo švýcarským způsobem na 7 kol tempem 30 minut + 30 s za tah. Do všech turnajů se celkem přihlásilo přes 110 hráčů. Nakonec se kvůli nemoci několik hráčů muselo odhlásit, ale i tak startovní pole překročilo magickou stovku. 101 hráčů a hráček z České republiky, Slovenska a Ukrajiny se tak mohlo utkat o poháry a medaile.

V A-turnaji nebyl jasný favorit, o celkové prvenství mohlo bojovat až 10 hráčů. V tak krátkém turnaji každé zaváhání bralo šanci na medailové umístění. Dlouho to vypadalo na vítězství prvního nasazeného Oskara Hájka (LOKO Brno). Ten však ve 4. kole jen remizoval s Vítem Valentou (Velké Losiny) a tak se před posledním kolem dostal nenápadně do čela Vladimír Dvořák (Rošáda Prostějov). V posledním kole nastupoval s plným počtem bodů na první šachovnici proti Vítovi Valentovi a stačila mu remíza k celkovému vítězství. To se také stalo. A protože i zápas na druhé šachovnici Hájek-Juříček skončil smírně, bylo konečné pořadí následující: 1. Vladimír Dvořák (Rošáda Prostějov) 4,5 bodu, 2. Vít Valenta (Velké Losiny), 3. Oskar Hájek ( LOKO Brno) oba 4 body. Těsně pod stupni vítězů pak skončili dva matadoři Stanislav Juříček (Zbrojovka Vsetín) a František Štec (Spartak Přerov).
V kategorii žen zvítězila Klára Zemková (Interchess) před Danielou Urbanovou (SK Prostějov).

V B-turnaji to favorité neměli vůbec lehké. Dlouho to vypadalo na skvělý úspěch domácího Jakuba Vančury, který byl po čtvrtém kole v čele turnaje. Kubovi se však nepovedla partie předposledního kola a klesl na třetí příčku. V posledním kole v přímém boji o medaili pak prohrál s Pavlem Mladým (Zbrojovka Vsetín). Celkově skončil na pěkném 7. místě. Opačně postupovala turnajem Julie Šimčáková (oba Sokol Postoupky). Ta zaváhala hned v úvodním kole, ale pak již ztratila jen jeden bod a celkově se vyšplhala na pátou příčku. To ji vyneslo zlato v kategorii žen. Stříbro mezi ženami pak brala teprve 10letá Lucie Fizerová (BŠŠ Frýdek-Místek) a bronzová skončila Karla Pospíšilová (Sokol Postoupky).
Vítězem B-turnaje se stal s 5 body Kryštof Mikuláš Trávníček (Kunovice) 5 bodů, před Pavlem Drábkem (Zlín-Malenovice) a Pavlem Mladým (Zbrojovka Vsetín) oba 4,5 bodu.

C-turnaj dlouho připomínal malé mistrovství Postoupek. Hlavní favorit a první nasazený Dominik Večeřa se natrvalo usadil na první šachovnici a šel tvrdě za svým cílem – celý turnaj vyhrát. Když ve 4. kole lehce zaváhal a jen remizoval s druhým nasazeným Janem Vávrou ze Starého Města, tak ho na první desce vystřídal další domácí reprezentant Tomáš Daniel Kubín. Třetím do party pak byl velmi nečekaně Vladimír Béna, který hrál první tak těžký turnaj. A velmi dobře tuto trojici doplňovala talentovaná Amélie Žáčková. Té chybělo velmi málo k tomu, aby vybojovala zlato mezi dívkami nakonec zaostala za vítěznou Vanessou Filipovou (Interchess) o půl bodu. Odměnou ji byla stříbrná medaile. Třetí pak skončila Magdaléna Mrmusová (SVK, Caissa Čadca). Tomáši Kubínovi nevyšel konec turnaje, ale i když klesl na celkové 12. místo, tak je to pro 8letého talentovaného šachistu velký úspěch.
Až závěrečná partie mezi Večeřou a Bénou rozhodovala o celkovém vítězi turnaje. Dominikovi stačila remíza, která by zároveň znamenala druhé místo pro Vláďu. Oba domácí borci se ovšem do sebe pustili hlava, nehlava. Po ostrém průběhu partie zvítězil Dominik Večeřa a vyhrál celý turnaj před Matyášem Kaňákem (BŠŠ Frýdek-Místek) a Stanislavem Foltýnkem (Staré Město). Po vynikajícím výkonu skončil na nepopulární čtvrté příčce Vladimír Béna (Sokol Postoupky).

Žádné komentáře:

Okomentovat